رژیم کتوژنیک چیست؟
5/5
ارسال به وتس اپ
ارسال به تلگرام
پرینت این صفحه

رژیم کتوژنیک چیست

فهرست محتوا

حتماً شما هم مثل من باورتان نمی شود که با خوردن چربی هم می توانیم لاغر شویم. رژیم کتوژنیک چیست؟ به طور معمول سبد غذایی یک رژیم خوب باید حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات، مقداری پروتئین و درصد کمی چربی باشد. هر آن چیزی که در یک رژیم برای مان ممنوع است در رژیم کتوژنیک ضروری است. اما چطور؟

از این به بعد نگران اضافه وزن و کبدچرب نباشید اگر رژیم کتوژنیک را در برنامه غذایی خود گنجانیده باشید.

 

خرید محصولات مناسب کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟

همانطور که گفتیم سوختی که بدن شما روزانه دریافت می کند باید از هرم غذایی استاندارد تبعیت کند تا بدن شما متابولیسم خوبی داشته باشد و در سلامتی و تندرستی اقدامات روزمره را به طور فعالانه انجام دهد. در این رژیم به جای کربوهیدرات چربی گنجانده شده است و بدن با سوزاندن چربی سالم و تبدیل آن به کتون سوخت مغز را تامین می کند.

چگونه رژیم کتوژنیک بگیریم؟

قبل از به وجود آمدن این سوال درباره ی رژیم کتوژنیک باید در جست و جوی جواب برای این سوال باشیم که رژیم کتوژنیک واقعا برای چه کسانی مناسب است؟ در این مقاله به تفصیل رژیم کتوژنیک را توضیح می دهیم و شما بر حسب  اطلاعاتی که دریافت می کنید خود به عنوان یک فرد آگاه تصمیم می گیرد رژیم مناسب تان هست یا خیر.

در رژیم کتوژنیک توجه شایان ما به حداقل رساندن  میزان کربوهیدرات سالم متواند امیدبخش سالم زیستی و سلامت محوری در جامعه را به ارمغان بیاورد در رژیم کتوژنیک کربوهیدرات فقط 5 درصد از برنامه در رژیم کتوژنیک اهداف مختلفی از جمله کاهش قندخون ،کاهش وزن کاهش عوارض کبدچرب در بر گرفته میشود در رژیم کتو با مصرف چربی میتواند چربیسوزی کنید به دلیل اینکه مصرف کربوهیدرات در بدن به حداقل میرسد بدن از منبع سوخت اولیه که همان کربوهیدرات میباشد نا امید شده و به سوزاندن چربی روی می اورد.

کل کربوهیدرات شامل فیبرو کربوهیدرات میباشد که از کربوهیدرات کل فیبر باید کم کنیم تا کربوهیدرات خالص بدست امده را بتوانیم اندازه گیر کنیم در رژیم کتوژنیک مصرف پروتیین نسبت به برنامه غذایی قبل ازرژیم به طور متوسط کمتر میشود..

فواید رژیم کتوژنیک

فواید رژیم کتوژنیک

هورمون انسولین در بدن علاوه بر نظارت بر قندخون  بر سوخت وساز چربی و پروتیین هم اثر میگذارد بدلیل اینکه در سرطان قند مهمترین تغذیه بیماری سرطان می باشد در این نوع رژیم با کاهش مصرف قند میتوان برای جلوگیری از متاستاز کردن سلولهای سرطانی جلوگیری کرد رژیم غذایی کتوژنیک علاوه بر اینکه در لاغری تاثیر داشته در اسرع دیابت هم اثرات مثبت ان دیده شده است.

استفاده از غذاهای کتو کلسترول بد خون را به طور شگفت انگیز کاهش داده و باعث افزایش کلسترول مفید در بدن میشود که معلول این اتفاق بهبود بخشیدن به ضربان قلب میباشد. رژیم کم کربوهیدرات یا رژیم کتوژنیک باعث کاهش عفونت والتها در بدن میشود.

از دیگر مزایا رژیم کتوژنیک میتوان به بهبود بیماری عصبی و اختلالا نورونی و سمپاتیک اشاره کرد.در جهان انسانهایی که از این اختلالات رنج میبرند کم نیستند.

در رژیم کتوژنیک بدلیل اینکه کتون در بدن تولید میشود این کتون ها هستند که در بدن انرژی تولید میکنند همین کتون ها تاثیر مثبت برروی بدن داشته و از اختلالات عصبی جلوگیری میکند یکی از بیماری هایی که جزوه بیماری های عصبی مزمن محسوب میشود بیماری پارکینسون میباشد که رژیم کم کربوهیدرات تاثیر بسزایی در درمان این نوع بیماری افسردگی و اختلال قطبی از دیگر بیماریهایی است که میتواند با اینگونه رژیم بهبود قابل توجهی پیدا کند رژیم کتوژنیک از پیشرفت بیماری الزایمر جلوگیری میکند.

نظرات درباره ی رژیم کتوژنیک

معمولا مخاطبین رژیم کتوژنیک اشتباها تصور می کنند که این همان رژیم اتکینز است. البته این دو مشابهت های بسیار زیادی دارند. رژیم اتکینز اولین بار در سال 1960 توسط دکتر اتکینز ارائه شد و هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد.

تصور عمومی مردم جامعه این است که هر دو این ها تئوری های جدیدی هستند اما باید بدانید که چند ده سال از قدمت رژیم کتوژنیک و اتکینز می گذرد و شما اولین نفر نیستید.

رژیم کتوژنیک برای لاغری

رژیم کتوژنیک برای لاغری

همان طور که قبلاً گفتیم پایه اصلی رژیم کتوژنیک لاغری بر جایگزینی چربی به جای کربوهیدرات است که با پایین آوردن سطح قند و انسولین خون بدن شما، بدن را پاکسازی می کند این فاکتور برای کسانی که مبتلا به عارضه ی سرطان هستند موضوع خیلی مهمی است زیرا سوخت سلول سرطانی، قند و بستری قندی برای پرورش است و شما با این جایگزینی می توانید سرعت پیشرفت تکثیر سلول سرطانی را کند کنید.

از دیگر گروه هایی که رژیم کتوژنیک برای لاغری آن ها توصیه می شود کسانی هستند که به هر نحوی بارها و بارها تجربه گرفتن رژیم لاغری سریع و موثر را داشتند ولی نتیجه ی خوبی نگرفتند که به این خاطر است که در رژیم کتوژنیک سطح چربی پایین بوده و بدن هرباره در حالت ضعف و گشنگی قرار می گیرد. اما در برنامه رژیم کتوژنیک برای لاغری با بالا بودن چربی سالم از احساس ضعف جلوگیری می شود.

اما در برنامه رژیم کتوژنیک برای لاغری با بالا بودن چربی سالم از احساس ضعف جلوگیری می کند کبد چرب می تواند عامل وراثتی داشته باشد و یا به دلیل مصرف سیگار. یا به دلیل مصرف سیگار و یا استفاده روزانه از فست و فود و غذاهای دیگر. درهرصورت رژیم کتوژنیک وکبد چرب دشمن یکدیگرند.

توجه داشته باشید که

این نکته را در نظر بگیرید که برنامه رژیم کتوژنیک برای لاغری به هیچ وجه مناسب ورزشکاران نیست و باعث عضله سوزی و پایین آمدن سطح انرژی بدن شان می شود.

 

رژیم کتوژنیک و کبد چرب

کبد بدن شما از مهم ترین عضو های حیاتی بدن است و می تواند به شدت کیفیت زندگی تان را تحت تاثیر قرار دهد. عارضه ی کبد چرب مشکلی همه گیر در کشور های امروزی است و دلایل مختلفی برای بروز آن وجود دارد.

کبد چرب می تواند عامل وراثتی داشته باشد و یا به دلیل مصرف سیگار و یا استفاده روزانه از فست و فود و غذاهای ناسالم باشد. در هر صورت رژیم کتوژنیک و کبد چرب دشمن یکدیگر هستند و شما با دریافت یک رژیم کتوژنیک نمونه می توانید این معضل را حل کنید.

رژیم کتوژنیک دوست بدن شماست به شرط این که پذیرا باشید و مطمئن شوید رژیم کتوژنیک لاغری مناسبی را دریافت کردید.

موادغذایی ممنوعه در رژیم کتوژنیک                                     

  1. چاشنی و ادویه جات
  2. حبوبات
  3. میوه
  4. موادغذایی سرشار ازقندو کربوهیدرات

موادغذایی مجاز در رژیم کتوژنیک           

  1. انواع  گوشت
  2. انواع ماهی
  3. تخم مرغ
  4. مغزها
  5. روغن های سالم
  6. اووکادو

مواد غذایی رزیم کتوزنیک با خواص و خصوصیات ویژه در دسته بندی های مختلف تولید شده اند.

مکمل رژیم کتوژنیک                                                         

روغن ام سی تی:ام سی تی نشاندهنده تری گلیسیرید متوسط زنجیره ای یا نوعی اسیدچرب اشباع است که در غذاهای خاص مانند نارگیل یافت میشود.

کافئین:مصرف کافئین تامین انرژی مورد نیاز بدن کاهش چربی و بهبود عملکرد بدن را به عهده دارد.

کراتین:کراتین نوعی پروتیین است که مزایای سلامتی و عملکرد بهینه بدن را به بار می اورد.

مکمل های مورد مصرف در رژیم غذایی کتوژنیک برای هر وعده متفاوته و هر وعده رژیم مختص به خودش را دارد.

درمان یبوست در رژیم کتوژنیک                                           

مکمل منیزیوم هم کمک زیادی به اجابت مزاج میکند به دنبال بهبود سلام متابولیسم خود هستند به دنبال دارد این رژیم برای ورزشکارانی که به دنبال ماهیچه سازی هستند مناسب نخواهد بود.

مضرات رژیم کتوژنیک                                                      

در رژیم کتوژنیک با کاهش انرژی و عملکرد ذهن مشکل خواب و هضم نامناسب  را به دنبال دارد. رژیم کتوژنیک معمولا به ورزشکاران توصیه نمیشود زیرا در رژیم کتوژنیک پروتیین به مقدار کافی مورد استفاده قرار نمیگیرد. در این نوع رژیم به دلیل سوخت و ساز مواد کتونی ادرار مایل به قرمز میباشد.ناتوانی عضله قلب ،اختلال ضربان قلب،نارسایی کبد،سنگ کلیه از عوارض رژیم کتوژنیک میباشد.

 در رژیم کتوژنیک اختلال در خواب شبانه روزی نیز به وجود می اید که به علت کمبود انسولین و سروتونین میباشد.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی کامل رژیم کتوژنیک پرداختیم. فهمیدیم که رژیم کتوژنیک یک رژیم لاغری سریع و موثر است. با گروه هایی که رژیم کتوژنیک لاغری برایشان مناسب است آشنا شدیم و فواید و معایب را در بخش رژیم کتوژنیک و کبد چرب تشریح کردیم. با ما همراه باشید.

رژیم کتوزنیک دوست بدن شماست به شرطی که پذیرا باشید.

شکر رژیمی بدون قند
شکر رژیمی بدون قند و کالری

شکر رژیمی بدون قند و کالری؛ شکر بدون قند استویا شکر رژیمی بدون قند و کالری : شکر رژیمی استویا به عنوان شکر رژیمی بدون

خرید قند دیابتی
خرید قند دیابتی

فروشگاه اینترنتی دکتر استویا یکی از بزرگترین و اولین فروشگاه های سراسر کشور است که اقدام به فروش قند دیابتی کرده است. برای خرید قند

شیرینی در رژیم کتوژنیک
شیرینی در رژیم کتوژنیک

شما هم جز کسایی هستید که بدون شیرینی و قند نمیتوانید زندگی کنید؟ زندگی بدون شکر هیچ جذابیتی ندارد؟ شما میتوانید با جایگزین کردن شیرین

دیدگاهتان را بنویسید