خرید محصولات بدون شکر از سایت دکتر استویا
5/5
ارسال به وتس اپ
ارسال به تلگرام
پرینت این صفحه

چرا قند استویا کالری ندارد و باعث افزایش قندخون نمی شود؟

فهرست محتوا

بسیاری از شما نام گیاه استویا یا شیرین برگ را شنیده اید و می دانید که از این گیاه می توان به عنوان جایگزین شکر سفید استفاده کرد. اما مطمئنا برای شما هم سوال پیش آمده که ترکیبات قندی موجود در گیاه استویا چه نوع ترکیباتی هستند و چه تفاوتی با قند معمولی (گلوکز و ساکارز) دارند.

در این مقاله شما را با انواع ترکیبات قندی موجود در گیاه استویا آشنا می کنیم تا با آگاهی آن را از بین چندین نوع قندمصنوعی و جایگزین شکر انتخاب کنید.

شیرین کننده های استویا

شیرین کننده های موجود در استویا به نام استویول گلیکوزیدها هستند که به طور طبیعی در برگ استویا موجود می باشند. 11 استویول گلیکوزید مهم در در استویا موجود است که ( rebaudioside A  و stevioside )  فراوان ترین میزان را دارند.(طبق شکل 1)

An external file that holds a picture, illustration, etc. Object name is nt-50-129-g001.jpg

 

 

ساختار استویا

(شکل 2) ساختار شیمیایی اساسی همه گلیکوزیدهای استویول را نشان می دهد. عصاره های برگ پاک شده استویا می تواند حاوی یک استیوول گلیکوزید یا چندین گلیکوزید مختلف باشد که می تواند تا 250 تا 300 برابر شیرین تر از ساکارز باشد.

 

ترکیبات قندی گیاه استویا-محصولات رژیمی و دیابتی دکتر استویا

 

استویول ساختار اصلی همه گلیکوزیدهای استویول است، که گلیکوزید های مختلف گروه (گلوکز) به منظور ایجاد انواع ترکیبات شیرین کننده به آن متصل می شوند.

(شکل 2)

 استیویول گلیکوزیدها از طریق دستگاه گوارش فوقانی به طور کامل دست نخورده می گذرند. باکتری های روده ای در کولون، از طریق برداشتن واحدهای گلوکز، استویول گلیکوزیدها را به استویول هیدرولیز می کنند. سپس استیویول از طریق ورید جذب می شود و عمدتا توسط کبد متابولیزه می شود و این فرم از استویول گلیکوزید ها  عمدتا از طریق ادرار دفع می شود. تحقیقات نشان می دهد که تجمع استویا (یا هر جزء یا محصولی از استویا) در بدن وجود ندارد و از طریق بدن در طی متابولیسم عبور می کند. انرژی به دست آمده از تخمیر واحد های گلوکز توسط باکتری های روده ای بسیار کم است .(معمولا در حدود 2 کیلوکالری)

در این صورت می توان گفت که انرژی حاصل از ترکیات قندی استویا (استویول گلیکوزید) تقریبا نزدیک به صفر است.

با توجه به مسیری که ترکیبات استویا در بدن طی می کنند، متوجه شدید که این ترکیبات قندی جذب خون فرد نمی شود و همین امر باعث می شود

که فرد با خوردن ترکیبات استویا افزایش قندخون نداشته باشد

عصاره استویا دارای خلوص بالا حاوی 95٪ و یا بیشتر استیویول گلیکوزید است و اغلب به عنوان استویا، استویول گلیکوزید، عصاره استویا، عصاره برگ استویا، استویای خالص یا ربیانا نامیده می شود. عصاره های استویا با خلوص بالا که این مشخصات را برآورده می کنند، توسط سازمان های عمده نظارتی، از جمله سازمان غذا و کشاورزی مشترک ( WHO) کمیته تخصصی مواد غذایی  و کدکس، برای استفاده در غذاها و نوشیدنی ها تایید شده است.

 

حال با خواندن و درک مطالب فوق شما هم به این نتیجه می رسید که استویا و ترکیبات آن شامل پودر شیرین کننده استویا و یا قند استویا بهترین جایگزین برای شکر سفید هستند و برای افراد دیابتی و کسانی که اضافه وزن دارند و نیاز به رژیم غذایی دارند بسیار توصیه می شود.

خواص آرد بادام
خواص آرد بادام

خواص آرد بادام چیست؟ (مهم ترین ویژگی آرد بادام) استفاده از آرد بادام به جای آرد گندم، به خاطر خواص آرد بادام روز به روز

شکر کم کالری

شکر کم کالری چیست؟ آشنایی با فواید مهم شکر رژیمی شکر کم کالری، بر پایه سوکرالوز کاندرل جایگزینی مناسب برای شکر طبیعی می باشد. با

خواص آرد نارگیل
خواص آرد نارگیل چیست؟

خواص آرد نارگیل چیست؟ (مهم ترین فواید آرد نارگیل) خواص آرد نارگیل : یکی از پرکاربردترین طعم دهنده ها در انواع شیرینی ها، کیک ها

خواص شکر رژیمی
خواص شکر رژیمی

خواص شکر رژیمی؛ مهم ترین خاصیت شکر رژیمی خواص شکر رژیمی : شکر کم کالری و بدون قند کامور، که به صورت پودر تهیه میشود؛

دیدگاهتان را بنویسید