قند خون نرمال چجوریه؟
5/5
ارسال به وتس اپ
ارسال به تلگرام
پرینت این صفحه

قند خون نرمال در سنین مختلف چقدر است؟

فهرست محتوا

قند خون نرمال، عدد قند خون طبیعی چقدر می باشد؟

قند خون نرمال : مقدار گلوگز و قند خون انسان در طول روز و در شرایط مختلف متفاوت می باشد؛ و هر فردی باید میزان و عدد قند خون طبیعی و نرمال را بداند تا از ابتلا شدن به دیابت جلوگیری کند. در حالت کلی قندخون اندازه گلوکز موجود در خون انسان است. دانستن مقدار نرمال و عادی قندخون اهمیت بسیار زیادی دارد. و باعث شناخت بازه سطوح گلوکز خون می شود؛ همچنین به کنترل دیابت کمک می کند. مقدار قند خون در همه ی شرایط یکسان نیست، و حتی این میزان قبل و بعد از غذا نیز تفاوت دارد. در این قسمت از سایت دکتراستویا می توانید از میزان قندخون نرمال مطلع شوید.

قند خون نرمال در سنین مختلف چقدر است؟ سوالی که  برای افراد در سنین بالا پیش میآید و در تلاش هستند تا سطح قند خون خود را در حالت نرمال قرار دهند. برای اینکه بدانید قند خون طبیعی باید روی چند باید باشه، لازم است اطلاعاتی جامع در مورد اینکه: قند خون چیست؛  قند خون نرمال چند است؛ تغذیه مناسب برای کنترل قند خون، و قند خون نرمال در خانمها، را بدانید تا در موارد اضطراری بتوانید به خودتان کمک کنید و اگر آشناهایتان مبتلا به قند خون بالا بود به او راهنمایی دهید. در ادامه با سایت دکتر استویا همراه باشید.

 

قند خون نرمال چیست و چجوری تشخیص دهیم

قند خون نرمال چیست؟

قند خون، یا گلوکز موجود در خون شاخص اصلی قند خون موجود است. بدن ما از مواد غذایی که میخوریم قند مدر نیاز خودش را دریافت میکند و منبع بسیار مهمی برای بدن ماست. زیرا تمام مواد مغذی برای اندام ها و عضلات بدن، مخصوصا سیستم عصی را فراهم میکند. جذب و ذخیره انرژی و تولید گلوکز توسط فرایند مهم و سختی در روده کوچک به وجود میاد، که توسط کبد و پانکراس به صورت فعال در حال تنظیم شدن هستند.

وقتی بدن به قند خون بیشتری نیاز دارد تا سطح قند خون بدن را متعادل سازد. برای همین به کبد یک پیام عصبی میفرستدف تا کبد گلیکوژن را به گلوکز یا قند تبدیل کند و آنرا وارد جریان خون، ازاد سازد. بهتر است بدانید سطح قند خون مناسب، میبایست بین 100 تا 140 میلی گرم است.

میزان قند خون نرمال و طبیعی

گلوکز بیشترین استفاده را در بدن دارد که ما بعد از مصرف مواد غذایی، بدن سعی میکند تا انرا تبدیل به قند سازد وتبدیل به انرژی سازد. عدد قند خون به این آگاهی را به شما میدهد که: دیابت دارید یا خیر! اگر عدد تست قند خون شما کمتر از 100 باشد یعنی اینکه، فرد به دیابت مبتلا نیست اما، اگر بین 100 تا 126 باشد، مشکوک به دیابت است.اما زمانی که حس کردید قند خون شما بالای 130 است باید حتما زیر نظر قرار بگیرید زیرا، مبتلا به دیابت نوعA  هستید.

برای اینکه میزان قند خون نرمال را با دستگاه خانگی تست بگیرید، لازم است دستگاه آنرا از داروخانه ها تهیه کنید. بهترین زمان قند خون نرمال آخر شب است که میتوانید اندازه گیری کنید و خودرا آگاه سازید. در ادامه به شما راه اینکه چگونه قند خون را نرمال نگه دارید را گفته ایم.

چگونه قند خون را نرمال نگه داریم؟

افت یا افزایش قند خون هردو خطرناک است و ممکن است باع اختلالات هورمونی و روحی شود. شما کافیست، تنها با رعایت  این 5 راه میتوانید، به صورت حرفه ای قند خون را نرمال نگه دارید را به شما گفتیم.

  • مصرف چربی سالم

مصرف چربی سالم، از افزایش قند خون جلوگیری میکند و برایثابت ماندن قند خون، شما نیاز دارید تا چربی هایی سالم مانند: روغن گیاهی، تخم مرغ، ماهی تازه و.. مصرف کنید

  • دوری از گرسنگی

وقتی وعده های غذایی را جابه جا میکنی و جا میاندازید، معده شما برای طولانی مدت خالی میماند باعث میشود هورمون پرخوری فعال شود و به دنبال غذای بیشتر بگردد، سعی کنید، فاصله بین وعده های شما بیشتر از 4 ساعت نشود و میان وعده را اصلا فراموش نکنید.

  • مصرف پروتئین

مواد پروتئینی باعث میشود تا چربی جذب قند خون را کاهش دهد و زمانی که یک چیز شیرین میخورید از آن لذت ببرید. سعی کنید حتما به صورت هوشمندانه  کربوهیدرات را با پروتئین ترکیب کنید و سپس، مصرف کنید تا باعث  پایداری قند خون شود.

  • مصرف میوه جات

میوه ها منبع عالی از ویتامین ها و کربوهیدارت هاست و با مصرف آنها میتوانیم فیبر کافی را به بدن برسانیم تا در نتیجه، فرایند هضم افزایش پیدا کند و سطح قند خون بهبود پیدا کند.

  • انجام ورزش مناسب

محققین با مطالعات در مورد ورزش گفته اند که: استراحت به مدت 7 روز مداوم باعث میشود که در سیستم متابولیسم اختلال ایجاد شود و میتوانیم با انجام ورزش از این اختلال جلوگیری کنیم. ورزش کردن باعث میشود تا میزان قند خون را به صورت طبیعی کاهش دهیم و وابستگی نسبت به انسولین را تا حدودی حذف کنیم.

 

جدول قند خون نرمال در سنین مختلف

 

جدول قند خون نرمال در سنین مختلف چیست؟

برای اینکه بتوانید به راحتی قند خون خود را بررسی کنید و روزانه قند خون خود را چک کنید، لازم است تا با سوزن مخصوص ذستگاهی که خریده اید، یک قطره ا خون را از سر انگشت خود بگیرید و روی نوار مخصوص دستگاه قرار دهید و داخل دستگاه بگذارید تا قند خون شمارا تشخیص دهد. حال در ادامه میخواهیم جدول قند خون نرمال را در سنین مختلف را بررسی کنیم.

قند خون طبیعیب در کودکان، با سن 6 تا 12 سال و قند خون نرمال در کودکان، 6 تا 12 سال

ناشتا قبل از غذا قبل از ورزش زمان خواب
 

180 تا 80

میلیگرم بر dc

 

180 تا 90

میلیگرم بر dc

 

حداقل 150

میلیگرم بر dc

 

100 تا 180

میلیگرم بر dc

 

بررسی میزان قند خون نرمال جوانان، در سنین 13 تا 19 سال

ناشتا قبل از غذا قبل از ورزش زمان خواب
 

150 تا 70

میلیگرم بر dc

 

130 تا 90

میلیگرم بر dc

 

حداقل 150

میلیگرم بر dc

 

150 تا 90

میلیگرم بر dc

 

علایم قند خون بالا را چیست؟

افزایش قند خون، شدید و بدون درمان میتواند باعث ایجاد یک بیماری به نام کتواسیدوز دیابتی یا کمای دیابتی شود که بسیار سهمگین و خطرناک است و این اتفاق زمانی بروز میدهد که بدن ما انسولیت کافی را نسازد و نتواند گلوکز مورد نظر را برای سوخت ساز تامین کند. از علایم قند خون بالا میتوانیم به موارد ذیل اشاره کنیم.

  • تنگی نفس
  • سرگیجه در حالت ایستاده
  • کاهش وزن سریع
  • افزایش سردرگمی
  • کما

حتما بعد از مشاهده این علایم در بدن خود یا اظرافیانتان سریعا به پزشک مراجعه کرده و تخت نظر قرار بگیرید زیرا این موارد اصلا شوخی بردار نیست و ممکن است نتایج خوشانیدی را به جای نگذارد.

نتیجه گیری…

قند خون نرمال در سنین مختلف، حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد تا باعث بروز مشکل نشود. همچنین شما در این مقاله از سایت دکتر استویا آموختید که چطور علایم قند خون بالا را تشخیص دهید و چگونه قند خون را نرمال، نگه داریم. گفتنی است اگر بانویی باردار هستید، تست نرمال قند خون در بارداری برای شما ضروری است و باید به دکتر زنان و زایمان در صورت نیاز مراجعه کنید.

قند خون نرمال در افراد و شرایط مختلف

میزان قند خون نرمال و طبیعی در همه ی افراد در سنین مختلف متفاوت می باشد. و در مواقعی که این میزان در محدوده عادی خود نباشد ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. ما در این بخش از سایت دکتراستویا شما را با میزان قندخون نرمال در بارداری، کودکان، در سن 50 سالگی و میزان قند خون درر شب مطلع ساخته ایم. شما می توانید با مشاهده جدول قند خون نرمال در شرایط مختلف از مقدار استاندارد آن آگاه شوید.

خواص آرد بادام
خواص آرد بادام

خواص آرد بادام چیست؟ (مهم ترین ویژگی آرد بادام) استفاده از آرد بادام به جای آرد گندم، به خاطر خواص آرد بادام روز به روز

شکر کم کالری

شکر کم کالری چیست؟ آشنایی با فواید مهم شکر رژیمی شکر کم کالری، بر پایه سوکرالوز کاندرل جایگزینی مناسب برای شکر طبیعی می باشد. با

خواص آرد نارگیل
خواص آرد نارگیل چیست؟

خواص آرد نارگیل چیست؟ (مهم ترین فواید آرد نارگیل) خواص آرد نارگیل : یکی از پرکاربردترین طعم دهنده ها در انواع شیرینی ها، کیک ها

خواص شکر رژیمی
خواص شکر رژیمی

خواص شکر رژیمی؛ مهم ترین خاصیت شکر رژیمی خواص شکر رژیمی : شکر کم کالری و بدون قند کامور، که به صورت پودر تهیه میشود؛

دیدگاهتان را بنویسید